Маца традиційна
Маца традиційно виготовлялася вручну, ця традиція з'явилася в єврейській кухні в часи виходу євреїв з Єгипту і зберіглася до цього дня. Тісто для маци замішувалося вручну, розкочувалося вручну і в піч містилося також вручну. Ортодоксальні євреї досі вважають, що кошерною є тільки ручна маца. Але прогрес не міг не торкнутися навіть такої традиції, як виготовлення маци. Десь у тридцяті роки дев'ятнадцятого століття був запропонований найпростіший механізм для прискорення виробництва маци, і з тих пір не вщухають суперечки про ступінь кошерності машинної маци та придатність її до виконання заповіді вживання маци.
Маца машинна
Маца машинна не позбавлена переваг, головне з яких – скорочення циклу виробництва маци, що різко знижує ймовірність того, що тісто для маци закваситься. Крім того, на сучасному технічному рівні при виробництві машинної маци можна досягти більш високих санітарно-гігієнічних стандартів, а також точного дотримання технології виробництва маци, ніж при ручному способі.
Кошерність маци
Прихильники маци ручного виробництва вказують на дві основні проблеми машинної маци. По-перше, спочатку передбачалася недосконалість механізмів, у яких, через їхні конструктивні особливості, могли залишатися частинки тіста від попередніх замісів, що могло спричинити їх заквашування, і як наслідок те, що машинна маца могла виявитися некошерною. Ця проблема існувала на початку спроб виготовлення машинної маци, але завдяки технічному прогресу успішно вирішена.
Друга проблема машинної маци пов'язана з високими матеріями і не має однозначного рішення. Питання полягає в тому, що навіть забезпечивши всі технічні параметри в рецепті приготування маци, можна вважати, що маца, вироблена машиною, була виготовлена з наміром зробити мацу для виконання заповіді? Це дуже складне теологічне питання, за яким досі не знайдено єдиної думки. При цьому питання кошерності машинної маци не порушується, суперечка ведеться тільки про те, чи годиться вона для виконання заповіді першого дня свята Песах.
Оскільки однозначної відповіді на питання, чи можна вживати машинну мацу, або тільки ручну мацу, а також можливість використання машинної маци під час проведення Сейдера на Песах, зазвичай рекомендують таке. Слід звернутися до традицій своїх предків, або використовувати для першого дня Песах мацу ручного виготовлення, в інші дні святкування Песах допустимо користуватися замість хліба машинною мацою.