Перейти до основного вмісту

Рецепти страв

Рецепти приготування страв

Кулінарне мистецтво та рецепти страв

Кулінарне мистецтво та різноманітні рецепти страв з'явилися в незапам'ятні часи, коли людина розпочала обробку продуктів перед вживанням їх у їжу. Чим краще їжа була приготовлена – тим здоровішою була і краще почувалася людина, і до сьогодні в цьому плані практично нічого не змінилося. Але кулінарне мистецтво отримало суттєвий розвиток, починаючи від продуктів, з яких готуються сучасні страви та нових технологій приготування їжі, до безлічі рецептів приготування. Рецепти можуть бути простими і складними, включати десятки інгредієнтів або всього пару, вимагати від кухаря специфічних навичок та високого рівня кулінарної підготовки, або бути доступними для приготування в домашніх умовах. При цьому приготовлена за будь-яким рецептом страва повинна бути смачною і корисною для здоров'я.

Рецепти страв у книгах та на телебаченні

Рецепти страв мають довгу історію, протягом якої змінювалися не лише самі рецепти приготування їжі, а й спосіб їх зберігання та розповсюдження. Якщо на початку кулінарні рецепти формувалися спонтанно і передавалися з вуст в уста, то з появою писемності ситуація значно покращилася – рецепти страв можна було записувати, зберігати і розвивати. Поява друку книг призвела до того, що, поряд з технічною та художньою літературою, набули поширення і кулінарні книги – збірники рецептів приготування їжі з описами, зображеннями та рекомендаціями. Телебачення зі своїми кулінарними шоку та авторськими кулінарними програмами також зробило свій внесок у розвиток та популяризацію кулінарного мистецтва. Але розквітом масової популяризації рецептів приготування страв кулінарія зобов'язана, як і багато іншого нині, появі та розвитку інтернету.

Кулінарні сайти з рецептами страв

В даний час найбільш доступними та актуальними ресурсами з рецептами є кулінарні сайти. Таких сайтів безліч, різного рівня, якості та спрямованості. Деякі створюються відомими особистостями та містять рецепти страв та поради професійних кулінарів та шеф-кухарів, прикладом таких сайтів можуть служити кулінарні сайти Джеймі Олівера, Гордона Рамзі, Юлії Висоцької чи Євгена Клопотенка. Деякі аматорські сайти, на жаль, можуть мати вельми сумнівне наповнення типу «симпатичний салатик з кільки в томаті та майонезу», а деякі – містити справді шедеври кулінарного мистецтва, що передаються в сім'ї з покоління в покоління. Існують сайти, присвячені кулінарним традиціям певної країни, регіону або навіть усього світу – добрим прикладом такого сайту є kashevar.com, на якому можна знайти як рецепти традиційних страв з усього світу, так і безліч рецептів, складених та приготовлений автором цього сайту. Крім того, кулінарні сайти можуть сильно відрізнятися за тематикою – бути вузькоспеціалізованими та містити, наприклад, рецепти піци чи м'яса барбекю, суші та ролів, випічки чи супів. Інші кулінарні сайти можуть мати ширшу спрямованість і містити абсолютно різні рецепти страв.

Рецепти страв та кухні народів світу

Рецепти страв різних країн та народів світу суттєво відрізняються один від одного. Насамперед це залежить від сировинної бази – продуктів, які можна вживати в їжу у певних регіонах. Наприклад, для скандинавських країн та японської кухні характерно широке використання риби та інших морепродуктів, а в кухнях країн Північної та Південної Америки традиційно використовується кукурудза. На особливості національних кухонь істотно вплинула релігія, що визначає, що і коли можна вживати в їжу. У юдеїв традиційні страви повинні підкорятися кашруту, у мусульман – халялу, а в ортодоксальних християн присутні періодичні пости, в період яких можна вживати в їжу не всі продукти. На сьогоднішній день продуктова база для кулінарних рецептів практично однакова в усьому світі – більшість інгредієнтів страв можна купити на ринку або супермаркеті в будь-якій точці світу. І національні кухні також поширюються по всьому світу – нікого не дивує японська чи китайська кухня у Лондоні чи українська кухня у Торонто, індійські страви у Нью-Йорку чи італійська піца у будь-якому місті світу.