Перейти до основного вмісту

Системи обліку робочого часу

Облік робочого часу

Облік робочого часу

Облік робочого часу – необхідний крок в умовах великого мегаполісу, втім, як і в інших регіонах. Розвиток технологій, доступ до мережі інтернет, можливість збереження та передачі персональних даних – все це може бути використане не тільки для вигоди підприємства та покращення умов роботи співробітників, а також на шкоду підприємству. Система обліку робочого часу зайняла свою нішу серед систем безпеки. Наявність такої системи дозволяє відстежувати дію співробітників, їхнє місцезнаходження, їхню роботу з даними. Облік робочого часу – система, яка впроваджується в об'єкти, що охороняються, обмежуючи тим самим охоронювану зону, здійснюючи контроль безпеки підприємства.

Контроль та облік робочого часу сприяє успішній роботі підприємства з низки причин. По-перше, підтримка дисципліни всередині трудового колективу – фіксування запізнень, своєчасний прихід з обідньої перерви, ранній вихід з робочого місця. По-друге, захист віртуального простору, як від звичайного відволікання на соціальні мережі та листування, до цілеспрямованого промислового шпигунства. На різних рівнях облік робочого часу здійснюється за допомогою як фізико-технічних методів, так і за допомогою спеціального програмного забезпечення.

Фізичний облік робочого часу

Облік робочого дня фірми фізично – прихід робоче місце, догляд додому тощо – здійснюється з допомогою автоматичної системи обліку та доступу. Загальний принцип впливу наступний - на вході-виході встановлюються спеціальні термінали або біометричні зчитувачі. Ці зчитувачі підключені до контролера, який фіксує отриману інформацію з індивідуальних ідентифікаторів співробітників. Установка даних систем передбачає наявність кожного співробітника спеціального ідентифікатора.

Термінали є дешевшим засобом, проте вони менш практичні і менш безпечні. Також суттєвим недоліком терміналу є необхідність забезпечення кожного працівника персональним ідентифікатором. Такий ідентифікатор може бути виражений у вигляді пластикової картки, магнітного ключа або PIN-коду. Біометричні системи обліку та контролю за робочим часом – більш сучасна технологія. У плані секретності – біометричні зчитувачі відповідають вищим стандартам. Ідентифікація співробітника у біометричній системі здійснюється за допомогою сканування відбитка пальця або сітківки ока. Нестача такої системи виражена в психологічному дискомфорті, який відчуває людина, проходячи контроль. Пальці або оболонка ока, за таких обставин, можуть зволожуватися – це може вплинути на процедуру ідентифікації.

Використання підсумованого звіту робочого дня – як і один із видів контролю робочого дня. Даний вид фіксування часу зручний у тих випадках, коли необхідно скласти графік робочого часу та перевести існуючі цифри у зарплату. Такий вид звіту спрямовано фіксацію тривалого періоду робочого дня.

Комп'ютерний контроль робочого часу

Інший вид системи, яка здійснює облік використання робочого часу, одночасно гарантує безпеку, секретність даних – різні види комп'ютерних програм. Для фірми ідеальним рішенням буде наявність такої системи контролю персоналу. Розвиток такого рівня контролю з'явився відносно нещодавно, однак він дозволяє здійснювати найбільш жорсткий контроль робочого часу – аж до скріншотів співробітників у період роботи.

Назва такої системи – DLP. Цей вид системи контролює потік інформації. На початку розробки особливу важливість приділяли вхідним потокам інформації. Тепер цю систему використовують здебільшого контролю вихідної інформації.
Існують два методи, якими DLP система здійснює контроль. Перший спосіб ґрунтується на веденні аналізу ознак документа – гриф, мітки та інше. Такий спосіб зручний відсутністю фіктивних спрацьовувань. Однак можлива перепустка не класифікованої інформації. Другий метод реагує попри всі потоки інформації. Сучасні фірми, які використовують систему DLP, поєднують обидва способи.

Компоненти, якими має DLP система, діляться на 2 види. Ці компоненти виражені мережевими модулями, і навіть модулями рівня хоста. Мережеві модулі зазвичай знаходяться на проксі-серверах. Хостові компоненти встановлені на персональні комп'ютери працівників. Через хостові компоненти здійснюється контроль за збереженням, копіюванням файлів на компакт диски, USB носії. Також модулі хоста контролюють встановлення різних програм, які сприяють пропуску інформації в обхід DLP системи.

Але слід зазначити, що у власників підприємств, які здійснюють контроль над часом співробітників за допомогою системи DLP, можуть виникнути проблеми юридичного характеру. Так чи інакше, за допомогою DLP системи може бути порушена таємниця листування. Власник фірми має залучити юриста на стадії проектування такої системи, оскільки законодавство має низку поправок щодо такого контролю.

Досвід запровадження бізнесменами системи DLP дав як позитивні, і негативні результати. Коли система була налаштована на максимальний рівень контролю, у поєднанні з відеокамерами та скріншотами екранів, моніторингом листування співробітники ставали менш мотивованими. Програмне забезпечення DLP іноді порушувало роботу ПК співробітників. У результаті більшість керівників таких компаній дійшла висновку, що форму моніторингу краще зробити лояльнішою.

Облік робочого дня – важлива складова продуктивності та безпеки фірми. Сучасні технології дають великий рівень можливості реалізації контролю різного рівня. Разом з тим тотальний контроль не дає позитивних результатів – негативно позначається на мотивації, як наслідок – на працездатності співробітників.